سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا

در این نوشته قصد دارم تا شما را با مفهوم و انواع سیستم مدیریت محتوای سایت آشنا کنم، پس با وبلاگ کانیار همراه باشد و این مطلب مفید و جذاب را از دست ندهید.

سیستم مدیریت محتوا که غالباً مخفف آن CMS است، نرم افزاری است که به کاربران کمک میکند بدون نیاز به دانش فنی تخصصی، محتوای وب سایت خود را ایجاد، مدیریت و اصلاح کنند.

به زبان ساده تر، سیستم مدیریت محتوا ابزاری است که به شما کمک میکند وب سایت خود را ایجاد کنید؛ بدون اینکه نیازی به نوشتن همه کدهای مربوط به برنامه نویسی سایت از ابتدا باشید.

به جای ایجاد سیستم خود برای ایجاد صفحات وب، ذخیره تصاویر و سایر توابع، سیستم مدیریت محتوا تمام موارد زیرساختی اصلی را برای شما مدیریت میکند تا بتوانید روی قسمتهای بیشتری از وب سایت خود تمرکز کنید.

فراتر از وب سایت ها، شما همچنین می توانید سیستمهای مدیریت محتوا را برای سایر توابع – مانند کنترل اسناد – به راحتی ایجاد کنید.

سیستم مدیریت محتوا چگونه کار می کند؟

برای اینکه بتوانید از نحوه کار کرد سیستم مدیریت محتوا اطلاعات بهتر و بیشتری را کسب کنید، باید یک سیستم مدیریت محتوای خوب را مثال زد، که در این نوشته از وردپرس صحبت خواهد شد. (وردپرس نمونه خوبی از سیستم مدیریت محتوا است).

برای نوشتن متن در سایت بدون سیستم مدیریت محتوا، باید یک فایل HTML ثابت بنویسید و آن را در سرور خود بارگذاری کنید (به نظر پیچیده است، درست است؟)

با یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس، به سادگی میتوانید محتوای خود را در محیطی بنویسید که کاملاً شبیه Microsoft Word است!

به همین ترتیب، برای بارگذاری و مدیریت رسانه، مانند تصاویر میتوانید به جای نیاز به تعامل مستقیم با وب سرور خود، فقط در کتابخانه رسانه وردپرس محتویات خود را بارگذاری کنید.

سیستم مدیریت محتوا فقط یک محیط کنترل ایستا نیست. بلکه میتوانید محتوایی را که ایجاد میکنید دقیقاً همانطور که میخواهید به بازدیدکنندگان خود نشان دهید؛ شخصی سازی کنید.

چه چیزهایی یک سیستم مدیریت محتوا را تشکیل می دهند؟

در سطح تکنیکال و فنی، یک CMS از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

 • یک برنامه مدیریت محتوا (CMA) – این بخشی است که به شما امکان میدهد در واقع محتوای سایت خود را اضافه و کنترل کنید.
 • یک برنامه تحویل محتوا (CDA) – این فرآیند پشت صحنه است که محتوایی را که وارد می کنید در CMA میگیرد، به درستی ذخیره میکند و برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده است.

با وجود ابن دو ویژیگی، این سیستم طراحی و توسعه وب سایت شما را آسان میکند.

نمونه هایی از سیستم های مدیریت محتوای محبوب کدام اند؟

در سیستم وردپرس، که در بالا درباره آن کمی صحبت شد، بهترین نمونه از سیستم مدیریت محتوای محبوب حال حاضر است. در حالی که مطمئناً سیستم های مدیریت محتوای دیگری نیز وجود دارند، اما وردپرس بیش از 37.6٪ سهم بازار را در وب سایت های دارای سیستم مدیریت محتوای شناخته شده را به خود اختصاص داده است که میان رقبا بیشترین سهم است.

فراتر از نرم افزار وردپرس، سایر سیستم های معروف مدیریت محتوا عبارتند از:

با این سیستم‎های مدیریت محتوا چه نوع وب سایت هایی میتوان ایجاد کرد؟

امروزه اکثر CMSها بسیار انعطاف پذیر هستند. در حالی که برخی از آنها بر روی استفاده خاصی تمرکز دارند؛ مانند ماجنتو که بر روی فروشگاه های آنلاین تمرکز دارد.

از اکثر سیستم های مدیریت محتوای محبوب میتوان برای ایجاد اساساً هر نوع وب سایتی استفاده کرد و محدودیتی در این باره وجود ندارد.

به عنوان مثال، می توان از وردپرس برای طراحی سایت هایی با ویژگی های زیر استفاده کرد:

 • وب سایت های استاتیک
 • وبلاگ ها
 • فروشگاه های تجارت الکترونیکی
 • انجمن ها
 • شبکه های اجتماعی
 • دوره های آنلاین
 • سایت های عضویت
 • نمونه کارهای شخصی و …

بهترین بستر CMS چیست؟

این سوال دقیقا شبیه پرسیدن این است که “بهترین طعم بستنی چیست؟!”

به سختی می توان یک استدلال واقعی برای 100٪ شرایط بهترین CMS ارائه داد.

آنچه که میتوان برای این موضوع به آن استناد کرد این است که به اعداد و ارقام برگردیم و بگوییم که دلیل اینکه وردپرس چنین سهم عمده ای از بازار CMS را به خود اختصاص داده است چیست:

برای اکثر انواع وب سایت ها، کاربرپسندترین راه حل انعطاف پذیر را ارائه می دهد. همیشه بهترین گزینه نیست، اما بیشتر وقت ها بهترین گزینه است.

چگونه می توان با سیستم مدیریت محتوا یک وب سایت طراحی کرد؟

اگر میخواهید وب سایت خود را با سیستم مدیریت محتوا طراحی کنید، روند کلی آن به شکل زیر خواهد بود:

 • فضای هاست و نام دامنه را خریداری کنید.
 • سیستم مدیریت محتوای مورد نظر خود را روی وب سرور خود نصب کنید.
 • CMS را پیکربندی کنید تا نحوه عملکرد سایت شما را تعیین کند.
 • نوشتن محتوا را با استفاده از محیط سیستم مدیریت محتوا شروع کنید.

امیدوارم که نوشته بالا برای شما مفید واقع شده باشد، میتوانید برای طراحی وب سایت خود با سایت کانیار در تماس باشید.

سایتسیستم مدیریت محتوا

CMSسایتسیستم مدیریت محتواوبوب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *