چرا به داشتن سایت نیاز داریم؟

طراحی سایت کانیار

در نوشته سعی دارم تا شما را با این موضوع که چرا امروزه داشتن سایت مناسب برای کسب و کارمان از ضروری ترین موضوعات است، آشنا کنیم. ممنون میشم تا وبلاگ کانیار را به دوستان خود معرفی کنید.

برای فهمیدن این موضوع نیاز است که به چندین سوال پاسخ دهیم:

  1. چرا باید سایت داشته باشیم؟
  2. مزایای داشتن  سایت چیست؟
  3. داشتن یک سایت چه کمکی میتواند به من بکند؟
  4. و سوالات متعدد دیگر در این زمینه…

خب باهم ببینیم که اولین سایت چگونه ساخته شد یا بهتر است بگوییم پیدایش اینترنت که منجر به پیدایش اولین سایت ها شد به چه صورت بوده است:

تیم برنرز لی در سال ۱۹۸۹ وقتی که اولین طرح پیشنهادی و طرح خود را به مؤسسهٔ سرن (پژوهشگاه فیزیک هسته‌ای و انرژی‌های سطح بالا) در سویس بوردر فرانسه می‌فرستاد؛ اینترنت را اختراع کرد.خصوصیات نسخه‌های مختلف وب: 1.وب نسخهٔ یک: مستندات (توسط پیوندها-لینکها-) به هم مرتبط شده‌اند، 2.وب نسخهٔ دو: محتویات توسط کاربران ایجاد می‌شود و اطلاعات به صورت پویا تولید و رشد پیدا می‌کنند، 3.وب نسخه سه: ارتباط داده‌ها، ابزار، و مردم در سراسر جهان (به وقوع می‌پیوندد). این اختراع مثل تمام اختراعات بنیادی وب بر پایه سه تکنولوژی اصلی شکل گرفته: 1.آدرس یاب یا شناسه آدرس واحد (معروف URL یا URI) منبع مستندات یا اطلاعات در وب برای پیدا کردن آن مستند در کل وب، 2.زبان نشانه گذاری متن هوشمند (HTML) برای ارائه محتویات صفحات وب و برقراری پیوندها (لینک‌ها)، 3.پروتکل انتقال متن هوشمند (HTTP) برای انتقال اطلاعات وبی در سرتاسر اینترنت. همان اوایل کار، خیلی زود تیم برنرز لی متوجه شد که وب برای موفق بودن نیاز به عامل چهارمی و آن آزاد بودن و بازبودن (دسترسی‌ها در) وب است. این تصمیم مؤثر، راه را برای رسید وب به وضعیت موجود امروز باز کرد که (باعث شد اینترنت:) جهانی، باز و آزاد، سازگار با سیستم‌های عامل و سخت‌افزارهای متفاوت، یک مجموعه مرتبط با هم، آموزشی، تجاری، سرگرم‌کننده، رفاه‌آور برای مردم شده‌است. منبع: ویکی پدیا

حال نوبت آن رسیده که باهم سوالات درباره ضرورت داشتن سایت رو پاسخ بدهیم:

1. چرا باید سایت داشته باشیم؟

واقعیت این است که امروزه بیشتر مردم (یا میتوان گفت تمام مردم) بیشترین و اساسی ترین موضوعات و نیازهای خود را از سایتهای موجود در اینترنت مییابند، بعنوان مثال بسیاری از خریدهای خود را به صورت اینترنتی سفارش میدهند یا مثلا برای رزرو ویزیت دکتر از سایتهای فعال در این زمینه استفاده میکنند. یا برای مقایسه خدمات یک محصول یا شرکت چندین سایت در این حوزه را مورد بررسی قرار میدهند و بعد تصمیم خود را نهایی میکنند.

2. مزایای داشتن سایت چیست؟

مردم انتظار دارند مشاغل و کسب وکارهای مختلف، یک سایت مختص به خود را داشته باشند. درست همانگونه که در گذشته انتظار داشتند هر شرکت و کسب و کاری دارای آدرس واقعی برای مراجعه حضوری داشته باشد تا بتوانند به آن اعتماد کنند. سایت شما در واقع همان دفتر کار یا فروشگاه شما در دنیای اینترنت است که آدرس مخصوص به خود دارد. حقیقت این است که امروزه نداشتن  سایت سوالات زیادی را در ذهن کاربران ایجاد خواهد کرد که آیا این شرکت قانونی است؟ آیا کارش را به خوبی بلد است؟ اگر این شرکت واقعا در کار خود حرفه ای است چطور هنوز هیچ پایگاه شخصی در دنیای وب برای خود ثبت نکرده است؟ و بسیاری از فکرهای دیگر که اصلا دوست ندارید در مورد شما در ذهن مشتریان شکل گیرد. حقیقت آن است که در بسیاری از این موارد، افراد به شرکتهای رقیب شما که  سایتی کامل طراحی کرده اند و در آن نمونه کارها و خدمات خود را به کاربران نمایش میدهند اعتماد بیشتری کرده و در نهایت بسراغ آنها خواهند رفت حتی اگر شما از آنها بهتر باشید!

3. داشتن سایت چه کمکی میتواند به من بکند؟

داشتن سایت به شما یک حضور دائمی و همیشگی در اینترنت را هدیه میدهد. به این موضوع همانند یک بیلبورد تبلیغاتی نگاه کنید. فقط این بیلبورد بجای حالت فیزیکی بصورت مجازی و در دنیای اینترنت نصب میشود و روزانه هزاران یا میلیونها کاربری که در حال وبگردی در اینترنت هستند آن را میبینند. از این طریق شانس جدید و یک بستر مناسب و جدیدی برای دیده شدن و معرفی محصول و خدمات برای شما شکل گرفته است. برای مثال، خیلی از مواقع مشکل است از مشتریان خود بخواهید هنگام مراجعه به شما، آدرس ایمیل یا شماره تلفن خود را روی کاغذی بنویسند تا بتوانید در آینده به آنها اطلاع رسانی کنید! اما تایپ کردن آدرس ایمیل و یا شماره همراه در یک بخش از سایت بسیار  کار آسانتری است. مخصوصا اگر کاربران بدانند در ازای ارائه این اطلاعات چیزهای مخصوصی دریافت میکنند. بعوان مثال خبرنامه، گزارشی خاص در مورد یک محصول، تخفیف ویژه یا اطلاع از تخفیف های آینده و… . زمانی که اطلاعات کاربران را داشته باشید راه دیگری برای برقراری ارتباط با آنها و ترغیب مشتریان بالقوه برای استفاده از خدمات یا خرید محصولاتتان خواهید داشت.

در آخر باید به این موضوع اشاره کرد که اگر شما یک فروشگاه دوچرخه داشته باشید، سرمایه گذاری روی طراحی یک سایت و حضور در فضای آنلاین میتواند فروش حضوری شما را افزایش چشمگیری دهد. به لطف محبوبیت روز افزون نمایشگاه ها و ویترین های مجازی و از طریق اشتیاق افراد برای انجام تحقیق قبل از خرید، در صورتی که  سایتی جامع و با اطلاعات کامل و دقیق در مورد محصول یا خدمات خود راه اندازی کرده باشید میتوانید تعداد زیادی از مشتریان بالقوه را به سمت فروشگاه خود بکشانید.

  • اگر به فکر داشتن یک سایت مناسب برای کسب و کارتان هستید میتوانید از سایت کانیار دیدن بفرمایید.

سایتوب سایت

اینترنتداشتن سایتسایتوبوب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *